Texas Instruments SN74F74N Dual D Type Flip Flop IC, 14-Pin PDIP
RS Stock No.: 145-0015Brand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: SN74F74N
brand-logo
View all in Flip Flop ICs
Technical Document
Specifications
Logic Family
F
Logic Function
D Type
Input Type
Single Ended
Output Signal Type
Differential
Triggering Type
Positive Edge
Polarity
Inverting, Non-Inverting
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Pin Count
14
Set/Reset
Yes
Number of Elements per Chip
2
Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL
8 ns @ 5 V
Maximum Operating Supply Voltage
5.5 V
Dimensions
19.3 x 6.35 x 4.57mm
Maximum Operating Temperature
+70 °C
Propagation Delay Test Condition
50pF
Length
19.3mm
Height
4.57mm
Width
6.35mm
Minimum Operating Temperature
0 °C
Minimum Operating Supply Voltage
4.5 V
Country of Origin
Malaysia
Product details
74F Family, Texas Instruments
Fast Bipolar logic
Operating Voltage: 4.5 to 5.5
Compatibility: Input TTL, Output TTL
74F Family
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Flip Flop ICs
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Tube of 25) (Exc. GST)
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
sticker-1112
P.O.A.
sticker-1112
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Logic Family
F
Logic Function
D Type
Input Type
Single Ended
Output Signal Type
Differential
Triggering Type
Positive Edge
Polarity
Inverting, Non-Inverting
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Pin Count
14
Set/Reset
Yes
Number of Elements per Chip
2
8 ns @ 5 V
5.5 V
Dimensions
19.3 x 6.35 x 4.57mm
Maximum Operating Temperature
+70 °C
50pF
Length
19.3mm
Height
4.57mm
Width
6.35mm
Minimum Operating Temperature
0 °C
4.5 V
Country of Origin
Malaysia
Product details
74F Family, Texas Instruments
Fast Bipolar logic
Operating Voltage: 4.5 to 5.5
74F Family