TE Connectivity TE200B1R0J, 1 Ω 200 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 701-5692Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: TE200B1R0J
Power Rating
200W
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Overall Length
195mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Width
40mm
Overall Height
81mm
Overall Diameter
40mm
Product details
High Power Wire Wound Resistor TE Series 200W
Features and Benefits
- Up to 2500W Power Rating
- Mullite Coated
- Flameproof Construction
- 3 x overload for 5 secs
- Corrugated ribbon element for rapid cooling
Applications
- Large electrical and production machinery
- Motor Control
- Dynamic braking
- Load test simulation
- Equipment Discharge
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Power Rating
200W
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Overall Length
195mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Width
40mm
Standards/Approvals
Overall Height
81mm
Overall Diameter
40mm
Product details
Features and Benefits
- Up to 2500W Power Rating