TE Connectivity TE200B1K0J, 1 kΩ 200 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 701-5721PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: TE200B1K0J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
1kΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
200W
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
195mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
81mm
Overall Width
40mm
Standards/Approvals
No
Overall Diameter
40mm
Product details
High Power Wire Wound Resistor TE Series 200W
Features and Benefits
- Up to 2500W Power Rating
- Mullite Coated
- Flameproof Construction
- 3 x overload for 5 secs
- Corrugated ribbon element for rapid cooling
Applications
- Large electrical and production machinery
- Motor Control
- Dynamic braking
- Load test simulation
- Equipment Discharge
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
Specifications
Resistance
1kΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
200W
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
195mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
81mm
Overall Width
40mm
Standards/Approvals
Overall Diameter
40mm
Product details
Features and Benefits
- Up to 2500W Power Rating