TE Connectivity 12 Ω Power Film Through Hole Fixed Resistor 100 W 1 % MPT100C12RF
RS Stock No.: 195-5134Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: MPT100C12RF
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
12Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Power Rating
100W
Resistor Type
Power
Packaging
Tube
Tolerance ±
1%
Axial/Radial
Radial
Voltage
700V
Technology
Power Film
Series
MPT
Automotive Standard
No
Package/Case
TO-247
Lead Pitch Radial
10.42mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-65°C
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
No
Width
20.7mm
Height
4.95mm
Length
15.75mm
Temperature Coefficient
±50 ppm/°C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
Specifications
Resistance
12Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Power Rating
100W
Resistor Type
Power
Packaging
Tube
Tolerance ±
1%
Axial/Radial
Radial
Voltage
700V
Technology
Power Film
Series
MPT
Automotive Standard
Package/Case
TO-247
Lead Pitch Radial
10.42mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-65°C
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
Width
20.7mm
Height
4.95mm
Length
15.75mm
Temperature Coefficient
±50 ppm/°C