TE Connectivity 470Ω Carbon Composition Resistor 0.5W ±5% CBT50J470R
RS Stock No.: 164-5374Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: CBT50J470R
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
470Ω
Power Rating
0.5W
Tolerance
±5%
Technology
Carbon Composition
Series
CBT
Temperature Coefficient
-600 → +200ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+125°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Japan
Product details
Carborn Composition Resistors, CBT50 Series, 0.5W
CBT50 Series Resistors
0.5 Watts at 70°C Derating to 0 at +125°C 0.5
Maximum Voltage 350V
Wide Range of Resistance values, 1R0 - 22M
Great Pulse endurance properties and a range of Resistance Tolerances
Axial - 0.25W/0.5W
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 470 Ω Carbon Film Resistor 0.5 W 5 %
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Box of 2000) (Exc. GST)
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
P.O.A.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
470Ω
Power Rating
0.5W
Tolerance
±5%
Technology
Carbon Composition
Series
CBT
Temperature Coefficient
-600 → +200ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+125°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Japan
Product details
CBT50 Series Resistors
Maximum Voltage 350V
Axial - 0.25W/0.5W