SICK DBS36E-S3EK00100 Series Incremental Incremental Encoder 30V dc, 100 ppr ppr, HTL Signal, Solid Type, 6 mm Shaft
RS Stock No.: 201-3645Brand: SICKManufacturers Part No.: DBS36E-S3EK00100 / 1060540
View all in Motion Control Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Incremental Encoder
Encoder Technology
Incremental
Pulses Per Revolution
100ppr
Series
DBS36E-S3EK00100
Maximum Revolutions
6000rpm
Output Signal Type
HTL
Shaft Type
Solid
Shaft Diameter
6mm
Interface Type
Incremental
IP Rating
IP65
Maximum Supply Voltage
30V dc
Minimum Operating Temperature
-20°C
Overall Height
37mm
Overall Width
36mm
Standards/Approvals
EN 61000-6-2 and EN 61000-6-3 (class A)
Maximum Operating Temperature
85°C
Mount Type
Flange, Shaft
Switching Frequency
300kHz
Country of Origin
Malaysia
Stock information temporarily unavailable.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Incremental Encoder
Encoder Technology
Pulses Per Revolution
100ppr
Series
DBS36E-S3EK00100
Maximum Revolutions
6000rpm
Output Signal Type
HTL
Shaft Type
Solid
Shaft Diameter
6mm
Interface Type
IP Rating
IP65
Maximum Supply Voltage
30V dc
Minimum Operating Temperature
-20°C
Overall Height
37mm
Overall Width
36mm
Standards/Approvals
Maximum Operating Temperature
85°C
Mount Type
Flange, Shaft
Switching Frequency
300kHz