Rubycon 1000 μF Capacitor 25 V dc, Through Hole - 25ZLJ1000M10X20 PC Pin
RS Stock No.: 725-8962Brand: RubyconManufacturers Part No.: 25ZLJ1000M10X20
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
ZLJ
Dissipation Factor
14%
Product details
ZLJ Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
ZLJ
Dissipation Factor
14%