Rubycon 120μF Electrolytic Aluminium Electrolytic Capacitor 16V dc, Through Hole - 16YXH120M6.3X11
RS Stock No.: 704-8028Brand: RubyconManufacturers Part No.: 16YXH120M6.3X11
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
120µF
Voltage
16V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
6.3 (Dia.) x 11mm
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000h
Series
YXH
Ripple Current
340mA
Leakage Current
0.01 CV or 3 μA
Tolerance
±20%
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 50) (Exc. GST)
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
P.O.A.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
120µF
Voltage
16V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
6.3 (Dia.) x 11mm
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000h
Series
YXH
Ripple Current
340mA
Leakage Current
0.01 CV or 3 μA
Tolerance
±20%