RS PRO AFG21005 Function Generator, 0.1 Hz Min, 5 MHz Max Variable Sweep
RS Stock No.: 123-3593Brand: RS PRO
brand-logo
View all in Function Generators
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Maximum Frequency Range Sinewave
5MHz
Product Type
Function Generator
Number of Channels
2
Output Impedance
300kΩ
Minimum Frequency Range Sinewave
0.1Hz
Variable Sweep
Yes
FM Modulation
No
Maximum Frequency Range Square Pulse/Arbitrary Waveform
5MHz
Minimum Frequency Range Square Pulse/Arbitrary Waveform
0.1Hz
Time Base Accuracy
±20 ppm
Digital Frequency
Yes
Width
293 mm
Height
107mm
Maximum Frequency Range Triangle/Saw
1MHz
Length
266mm
Weight
2.5kg
Standards/Approvals
CE
Minimum Frequency Range Triangle/Saw
0.1Hz
Internal Linear and Log Sweep
Digital Amplitude and Offset
Minimum Operating Temperature
0°C
Calibrated
RSCAL
Model Number
AFG21005
Maximum Operating Temperature
40°C
Internal and External Amplitude Modulation
No
Plug Type
UK
Interface Type
USB
Output Amplitude
0.002 to 20 V Pk-Pk, 0.001 to 10 V Pk-Pk
Input Impedance
1kΩ
Country of Origin
China
Stock information temporarily unavailable.
Calibration type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Calibration type
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
5MHz
Product Type
Function Generator
Number of Channels
2
Output Impedance
300kΩ
0.1Hz
Variable Sweep
FM Modulation
5MHz
0.1Hz
Time Base Accuracy
±20 ppm
Digital Frequency
Width
293 mm
Height
107mm
1MHz
Length
266mm
Weight
2.5kg
Standards/Approvals
CE
0.1Hz
Internal Linear and Log Sweep
Digital Amplitude and Offset
Minimum Operating Temperature
0°C
Calibrated
RSCAL
Model Number
AFG21005
Maximum Operating Temperature
40°C
Plug Type
UK
Interface Type
USB
Output Amplitude
Input Impedance
1kΩ