RB501VM-40FH
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Vf
0.45V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
1A
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
1.35mm
Height
2.7mm
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Stock information temporarily unavailable.
Production pack (Reel)
100
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Production pack (Reel)
100
| Quantity | Unit price | Per Reel |
|---|---|---|
Technical Document
Specifications
Brand
ROHMProduct Type
Rectifier & Schottky Diode
Mount Type
Surface
Package Type
SOD-323FL
Maximum Continuous Forward Current If
100mA
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
40V
Diode Configuration
Single
Series
RB501VM-40FH
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Vf
0.45V
Minimum Operating Temperature
-40°C
1A
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
1.35mm
Height
2.7mm