RF Solutions PU-BNC-433 Whip Omni-Directional Antenna with BNC Connector, ISM Band
RS Stock No.: 542-541Brand: RF SolutionsManufacturers Part No.: PU-BNC-433
brand-logo
View all in Telemetry Antennas
Technical Document
Specifications
RF Protocols
ISM Band
Product Type
Antenna
Connector Type
BNC
Antenna Physical Form
Whip
Antenna Length
84.5mm
Antenna Mount Type
Direct
Maximum Frequency
433MHz
Directivity
Omni-Directional
Antenna Internal Construction
Helical
Standards/Approvals
WEEE, CE, RoHS, EU
Series
PU-BNC
Product details
Helical Antennas 433 & 458MHz
wavelength helical antenna
Rugged plastic finish, flexible antenna
External Antennas
View all in Telemetry Antennas
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
P.O.A.
Technical Document
Specifications
RF Protocols
ISM Band
Product Type
Antenna
Connector Type
BNC
Antenna Physical Form
Whip
Antenna Length
84.5mm
Antenna Mount Type
Direct
Maximum Frequency
433MHz
Directivity
Omni-Directional
Antenna Internal Construction
Helical
Standards/Approvals
WEEE, CE, RoHS, EU
Series
PU-BNC
Product details
Helical Antennas 433 & 458MHz