Phoenix Contact QUINT-PS/48DC/24DC/5 DC/DC Converter, 24V dc/ 5 A, 60V dc Input, 48V dc Input, DIN Rail 120 W, 70 °C Max
brand-logo
View all in DC-DC Converters
Technical Document
Specifications
Product Type
DC/DC Converter
Output Voltage 1
24V dc
Maximum Input Voltage
60V dc
Minimum Input Voltage
48V dc
Output Current 1
5A
Output Voltage 2
29.5V
Mount Type
DIN Rail
Number of Outputs
1
Ripple and Noise
25mV Pk-Pk
Output Voltage Adjustment Range
18 to 29.5 V
Isolation Voltage
1.5kV dc
Maximum Output Power
120W
Depth
125mm
Length
130mm
Weight
700g
Standards/Approvals
EAC, cULus, cUL, UL
Width
32mm
Series
QUINT-PS/48DC/24DC/5
Efficiency
91.5%
Minimum Operating Temperature
70°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Country of Origin
China
Product details
Phoenix Contact QUINT DC to DC Converters
Features and benefits:
• Power Boost allows reliable starting of difficult loads
• Preventive function monitoring indicates critical operating errors before they occur
• Output voltage regenerated even at the end of long cables
• Support conversion to various voltage levels
• Electrical isolation for setting up independent supply systems
• Transient surge protection
• Horizontal DIN Rail NS 35 mounting
Typical applications:
Primary-switched QUINT DC/DC converter for DIN rail mounting with SFB (Selective Fuse Breaking) Technology, with protective coating, input: 24 V DC, output: 24 V DC/5 A
• Wide-range voltage input
• Galvanic isolation
• Reverse polarity protection
• Preventive function monitoring
• Reliable starting of difficult loads with POWER BOOST static power reserve
• Fast tripping of standard circuit breakers with dynamic SFB technology power reserve
Click here to find out more
View all in DC-DC Converters
Stock information temporarily unavailable.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Product Type
DC/DC Converter
Output Voltage 1
24V dc
Maximum Input Voltage
60V dc
Minimum Input Voltage
48V dc
Output Current 1
5A
Output Voltage 2
29.5V
Mount Type
DIN Rail
Number of Outputs
1
Ripple and Noise
25mV Pk-Pk
18 to 29.5 V
Isolation Voltage
1.5kV dc
Maximum Output Power
120W
Depth
125mm
Length
130mm
Weight
700g
Standards/Approvals
EAC, cULus, cUL, UL
Width
32mm
Series
QUINT-PS/48DC/24DC/5
Efficiency
91.5%
Minimum Operating Temperature
70°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Country of Origin
China
Product details
Features and benefits:
• Transient surge protection
Typical applications: