Pepperl + Fuchs CCN15-30GS60-E2-RSC Threaded Barrel Proximity Sensor 15 mm, M30 x 1.5 PNP 200mA 60V 60 V dc
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
60mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Flange
Width
36mm
Maximum Supply Voltage
60V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
60V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
No
Depth
60mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Product details
Capacitive Sensors - M30 Cylindrical Barrel - Pre-Wired
Operating distance adjustable via potentiometer
High EMC resistance
reverse polarity protected and short circuit protection
LED indication
Pepperl & Fuchs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Specifications
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
60mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Flange
Width
36mm
Maximum Supply Voltage
60V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
60V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
Standards/Approvals
Depth
60mm
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA