Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEVFK1J471M 0125
RS Stock No.: 708-3645Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEVFK1J471M
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Length
16.5mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.4A
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
82mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Length
16.5mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.4A
Leakage Current
3μA
82mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%