Panasonic 6800 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUHD1V682 Radial Lead
Capacitance
6800μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
35.5mm
Polarity
Polar
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
HD-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
6800μF
Product Type
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
35.5mm
Polarity
Polar
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
HD-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%