Panasonic 270 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFR1V271L Radial Lead
Capacitance
270μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
94.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
270μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
94.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V