Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
Applications
Alternative
Find out more
Each (In a Pack of 50) (Exc. GST)
Select packaging type
Select packaging type
Alternative
Find out more
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FR Series 35 V to 63 V