Panasonic 820 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR0J821 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
820μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Polarity
Polar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
51.6μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
Specifications
Capacitance
820μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Polarity
Polar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
51.6μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V