Panasonic 220 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1V221L Radial Lead
Capacitance
220μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
85mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
Capacitance
220μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Tolerance
±20 %
85mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF