Panasonic 1800 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1J182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Equivalent Series Resistance ESR
25mΩ
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
Capacitance
1800μF
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
25mΩ
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF