Panasonic 5600 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1A562 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0394Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1A562
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
22mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
22mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF