Panasonic 82 μF Capacitor 200 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2D820S Radial Lead
RS Stock No.: 699-7449Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2D820S
Capacitance
82μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
994μA
Tolerance
±20 %
Series
EE - A
Dissipation Factor
8%
Specifications
Capacitance
82μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
994μA
Tolerance
±20 %
Series
EE - A
Dissipation Factor
8%