Panasonic 330 μF Capacitor 200 V dc, Through Hole - EEUEE2D331 Radial Lead
RS Stock No.: 699-7452PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2D331
Capacitance
330μF
Mount Type
Through Hole
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
4mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
0.15%
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
330μF
Mount Type
Through Hole
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
4mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
0.15%