Panasonic 150 μF Capacitor 160 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2C151 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
EE Series
High ripple current
Excellent endurance
Low impedance
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%