Panasonic 100 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUEB1H101S Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
5000 h
Series
EB(A)
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
EB(A) Series
Long life
High ripple current
High reliability
Radial lead
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
5000 h
Series
EB(A)
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
50μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%