Panasonic 330 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 2.5 V dc, Surface - EEFTX0E331RE
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Polymer Aluminium Electrolytic
Mount Type
Surface
Height
1.9mm
Polarity
Positive
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lifetime
5500 h
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
6.3A
Leakage Current
0.1μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
9mΩ
Automotive Standard
No
Series
TX
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
QuantityUnit pricePer Tape
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Construction
Polymer Aluminium Electrolytic
Mount Type
Surface
Height
1.9mm
Polarity
Positive
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lifetime
5500 h
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
6.3A
Leakage Current
0.1μA
Tolerance
±20 %
9mΩ
Automotive Standard
No
Series
TX
Dissipation Factor
0.1%