Panasonic 33 μF Capacitor 35 V dc - EEETG1V330P
RS Stock No.: 166-8287Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETG1V330P
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Voltage
35 V dc
Height
6.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
1000 h
Ripple Current
100mA
Tolerance
±20 %
Series
TG
Product details
TG Aluminium Electrolytic Capacitor Series
Features & Benefits:
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Low ESR (low temperature)
Surface mount
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C
sticker-1112
sticker-1112
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Voltage
35 V dc
Height
6.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
1000 h
Ripple Current
100mA
Tolerance
±20 %
Series
TG
Product details
Features & Benefits:
Low ESR (low temperature)
Surface mount
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C