Panasonic 47 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEHD1H470P
RS Stock No.: 727-0815Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHD1H470P
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
94mA
Leakage Current
3μA
Series
HD SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Country of Origin
Malaysia
Product details
HD Series
Panasonic HD Series Type V electrolytic capacitors provide 5000 hours endurance at +105°C. Part numbers between 6.3 V and 35 V with an 'A' suffix are able to withstand high lead-free reflow temperatures.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
94mA
Leakage Current
3μA
Series
HD SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Country of Origin
Malaysia
Product details
HD Series