Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1C221AP 2000
RS Stock No.: 568-749Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1C221AP
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Carrier Tape
Height
6.2mm
Length
6.2mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
500mA
Equivalent Series Resistance ESR
180mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FP Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
Applications
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Carrier Tape
Height
6.2mm
Length
6.2mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
500mA
180mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%