Panasonic 100 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1C101AV 1000
RS Stock No.: 249-1297Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1C101AV
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Length
6.1mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
AEC-Q200
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
0.26Ω
Series
FP
Dissipation Factor
0.16%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Length
6.1mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
AEC-Q200
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
3μA
0.26Ω
Series
FP
Dissipation Factor
0.16%