Panasonic 470 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1H471AM 0125
RS Stock No.: 708-3948Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1H471AM
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.6A
Equivalent Series Resistance ESR
73mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.6A
73mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%