Panasonic 22 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount - EEEFK1H220L
RS Stock No.: 262-1481Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1H220L
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
165mA
Leakage Current
11μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tape
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
165mA
Leakage Current
11μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK
Dissipation Factor
0.1%