Panasonic 68μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Surface Mount - EEEFK1E680AP
RS Stock No.: 565-667Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1E680AP
Capacitance
68µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Equivalent Series Resistance
1.36Ω
Series
FK SMD
Polarised
Polar
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Country of Origin
Japan
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. GST)
P.O.A.
Specifications
Capacitance
68µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Equivalent Series Resistance
1.36Ω
Series
FK SMD
Polarised
Polar
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%