Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1C471P 500
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
75.2μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
470μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
75.2μA
160mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%