Panasonic 1000 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 10 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1A102P 500
RS Stock No.: 708-3361Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1A102P
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
80mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
80mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%