Panasonic 10 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEAGA1E100 Radial Lead
RS Stock No.: 103-5609Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEAGA1E100
Capacitance
10μF
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Tolerance
±20 %
Series
GA
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
GA Series
Panasonic GA Series Type A electrolytic capacitors feature excellent endurance.
7 mm height
High reliability
Long life
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 10 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Bag
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
10μF
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Tolerance
±20 %
Series
GA
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
GA Series
7 mm height
High reliability
Long life
Applications