Panasonic 10μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16V dc, Through Hole - ECE-A1CN100U
RS Stock No.: 807-3526Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECE-A1CN100U
Capacitance
10µF
Voltage
16V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 x 11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
2mm
Leakage Current
3 mA
Tolerance
±20%
Series
SU
Ripple Current
40mA
Country of Origin
Malaysia
Product details
SU Series
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 10 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 100) (Exc. GST)
P.O.A.
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
10µF
Voltage
16V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 x 11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
2mm
Leakage Current
3 mA
Tolerance
±20%
Series
SU
Ripple Current
40mA
Country of Origin
Malaysia
Product details
SU Series