Panasonic 33 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - ECA1JHG330 Radial Lead
Capacitance
33μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
33μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%