Omron E2A-M18KN16-WP-B1 5M Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 PNP E2A 24V dc 16 mm 240 V ac 32 V dc 200mA
RS Stock No.: 804-9410Brand: OmronManufacturers Part No.: E2A-M18KN16-WP-B1 5M
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
39mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
24mm
Maximum Supply Voltage
24V dc
Housing Material
Brass Nickel Plated
Maximum Detection
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
32V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE
Maximum AC Voltage
240V ac
Depth
15.1mm
Maximum Switching Frequency
400Hz
Shielding
Unshielded
Series
E2A
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
China
Product details
E2A Standard Length Brass
Features and benefits
PBTP sensing face material
LED indication
Exceeds CENELEC sensing range for greater sensitivity and mechanical protection
Standard range is a replacement to short body and E2EG range
Operating temperature range -40 → +70°C
Supply voltage 12 to 24Vdc
Load current 200mA maximum
Short circuit, surge suppression and reverse polarity protection
CENELEC range to EN60947-5-2
Applications
Sensing and instrumentation
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
39mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
24mm
Maximum Supply Voltage
24V dc
Housing Material
Brass Nickel Plated
Maximum Detection
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
32V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE
Maximum AC Voltage
240V ac
Depth
15.1mm
Maximum Switching Frequency
400Hz
Shielding
Unshielded
Series
E2A
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
China
Product details
E2A Standard Length Brass
Features and benefits
PBTP sensing face material
LED indication
Supply voltage 12 to 24Vdc
Load current 200mA maximum