NSK Linear Guide Carriage PAE15ARS Not Found Series, 7600 N Dynamic Load
RS Stock No.: 619-2385Brand: NSKManufacturers Part No.: PAE15ARS
brand-logo
View all in Linear Guide Blocks
Technical Document
Specifications
Brand
NSK
Product Type
Linear Guide Carriage
Series
Not Found
Carriage Length
56.6mm
Carriage Width
60mm
Dynamic Load Rating
7600N
Static Load Rating
10400N
Acceptable Rail Width
15mm
Standards/Approvals
No
Country of Origin
Japan
Product details
Interchangeable PE Series
Interchangeable with LE series
High corrosion resistant martensite stainless steel as standard
Retainer to prevent ball loss when carriage is removed from the rails
Range of common sizes of rails available
Stainless steel
Guides & Rail, Miniature - NSK
You may be interested in
NSK, LAE15ARS85, Linear Guide Rail
P.O.A.Each (Exc. GST)
Stock information temporarily unavailable.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
QuantityUnit price
You may be interested in
P.O.A.Each (Exc. GST)
Technical Document
Specifications
Brand
NSK
Product Type
Linear Guide Carriage
Series
Not Found
Carriage Length
56.6mm
Carriage Width
60mm
Dynamic Load Rating
Static Load Rating
Acceptable Rail Width
15mm