Nichicon 68 μF Capacitor 250 V dc, Through Hole - UCS2E680MHD Radial Lead
RS Stock No.: 715-2243Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCS2E680MHD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Product Type
Capacitor
Capacitance
68μF
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
No
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Series
CS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
20%
Product details
Nichicon CS Series High Reliability
Nichicon CS Series Aluminium Electrolytic Capacitors are high reliability, miniature size products that have a 10,000 hour load life. The CS series features a wide temperature range, a rated voltage range of 200 to 450V, and high ripple current.
High reliability
High ripple current
Long life up to 10,000 hours
Lead free reflow soldering
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
Product Type
Capacitor
Capacitance
68μF
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Series
CS
Automotive Standard
Dissipation Factor
20%
Product details