Microchip Split Gate 2 MB SPI Flash Memory 8-Pin SOIC, SST25VF020B-80-4I-SAE-T
RS Stock No.: 264-8829Brand: MicrochipManufacturers Part No.: SST25VF020B-80-4I-SAE-T
brand-logo
View all in Flash Memory
Technical Document
Specifications
Memory Size
2MB
Product Type
Flash Memory
Interface Type
SPI
Package Type
SOIC
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
80MHz
Mount Type
Surface
Cell Type
Split Gate
Minimum Supply Voltage
2.3V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Timing Type
Synchronous
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
6mm
Standards/Approvals
JEDEC, RoHS
Supply Current
10mA
Automotive Standard
No
Series
SST25VF
Click here to find out more
View all in Flash Memory
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Memory Size
2MB
Product Type
Flash Memory
Interface Type
SPI
Package Type
SOIC
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
80MHz
Mount Type
Surface
Cell Type
Split Gate
Minimum Supply Voltage
2.3V
Maximum Supply Voltage
3.6V
Timing Type
Synchronous
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
6mm
Standards/Approvals
JEDEC, RoHS
Supply Current
10mA