Microchip PIC16C66-20/SP, 8bit PIC Microcontroller, PIC16C, 20MHz, 8K EPROM, 28-Pin SPDIP
RS Stock No.: 328-2514Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC16C66-20/SP
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Family Name
PIC16C
Package Type
SPDIP
Mounting Type
Through Hole
Pin Count
28
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
8K x 14 words
Maximum Frequency
20MHz
RAM Size
368 B
USB Channels
0
Number of PWM Units
2
Number of SPI Channels
1
Number of USART Channels
1
Number of UART Channels
0
Typical Operating Supply Voltage
2.5 to 6 V
Number of CAN Channels
Number of I2C Channels
Height
3.556mm
Number of LIN Channels
Dimensions
35.179 x 7.493 x 3.556mm
Program Memory Type
EPROM
Number of Ethernet Channels
Minimum Operating Temperature
0 °C
Number of PCI Channels
Instruction Set Architecture
RISC
Maximum Operating Temperature
+70 °C
Length
35.18mm
Width
7.493mm
Pulse Width Modulation
2(10 bit) (CCP)
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
P.O.A.
Specifications
Family Name
PIC16C
Package Type
SPDIP
Mounting Type
Through Hole
Pin Count
28
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
8K x 14 words
Maximum Frequency
20MHz
RAM Size
368 B
USB Channels
Number of PWM Units
2
Number of SPI Channels
Number of USART Channels
Number of UART Channels
2.5 to 6 V
Number of CAN Channels
Number of I2C Channels
Height
3.556mm
Number of LIN Channels
Dimensions
35.179 x 7.493 x 3.556mm
Program Memory Type
EPROM
Number of Ethernet Channels
Minimum Operating Temperature
0 °C
Number of PCI Channels
Instruction Set Architecture
RISC
Maximum Operating Temperature
+70 °C
Length
35.18mm
Width
7.493mm