JAE Automotive Connector Male Black Through Hole 34 Way Solder Termination MX23A34NF1
RS Stock No.: 435-778Brand: JAEManufacturers Part No.: MX23A34NF1
brand-logo
View all in Automotive Connectors
Technical Document
Specifications
Brand
JAE
Product Type
Automotive Connector
Number of Contacts
34
Sub Type
Header
Termination Type
Solder
Gender
Male
Current
3A
Number of Rows
2
Mount Type
Through Hole
Cord Included
No
Colour
Black
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
16.4mm
Depth
33.3mm
Standards/Approvals
RoHS
Width
58mm
Housing Material
Fibreglass Reinforced Polybutylene Terephthalate
Contact Material
Copper Alloy
Contact Plating
Tin
Country of Origin
Japan
Product details
JAE MX23A 2.5 mm Waterproof PCB Header Connectors
MX23A 2.5 mm PCB header connectors for use in wire to board applications that require waterproof protection. These MX23A waterproof PCB headers have a low profile design with a board mounting height of just 18.3 mm. A silicon rubber sealing ring in the mating area offers water protection when mated with the MX23A waterproof socket. These MX23A PCB header connectors also feature mounting bosses for accurate positioning on PCB.
Features and Benefits
Waterproof connection when mated
Low profile design
PCB Mounting bosses
Applications
JAE MX23A Range
JAE MX23A Waterproof Connectors are a low profiled type with a board mounting height of 18.3 mm and a socket connector height of 22.2 mm maximum.
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Specifications
Brand
JAE
Product Type
Automotive Connector
Number of Contacts
34
Sub Type
Header
Termination Type
Solder
Gender
Male
Current
3A
Number of Rows
2
Mount Type
Through Hole
Cord Included
No
Colour
Black
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
16.4mm
Depth
33.3mm
Standards/Approvals
RoHS
Width
58mm
Housing Material
Contact Material
Copper Alloy
Contact Plating
Tin
Country of Origin
Japan
Product details
Features and Benefits
Low profile design
PCB Mounting bosses
Applications
JAE MX23A Range