Fortex PTH400-RIV0.4 for 0.4 mm Diameter, 210 mm Length With 1.6 mm Maximum Thickness
RS Stock No.: 215-7005Brand: FortexManufacturers Part No.: PTH400-RIV0.4
brand-logo
View all in PCB Rivets & Riveting Tools
Technical Document
Specifications
Brand
Fortex
Compatible Hole Size
0.4mm
Height
210mm
Maximum Panel/Board Thickness
1.6mm
Compatible Hole Size - Removable Panel
0.6mm
Country of Origin
Germany
Stock information temporarily unavailable.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
QuantityUnit pricePer Bag
Technical Document
Specifications
Brand
Fortex
Compatible Hole Size
0.4mm
Height
210mm
Maximum Panel/Board Thickness
1.6mm
0.6mm