DiodesZetex Fixed Shunt Voltage Reference ±1 % 3-Pin SOT-23, LM4040D30FTA
RS Stock No.: 921-0720Brand: DiodesZetexManufacturers Part No.: LM4040D30FTA
brand-logo
View all in Voltage References
Technical Document
Specifications
Product Type
Voltage Reference
Package Type
SOT-23
Reference Voltage
3V
Reference Type
Fixed
Initial Accuracy
±1 %
Temperature Coefficient
30 ppm/°C
Mount Type
Surface
Topology
Shunt
Output Current
15mA
Pin Count
3
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
3.04mm
Height
1.02mm
Standards/Approvals
No
Series
LM4040
Automotive Standard
AEC-Q100
Output Type
Fixed
Country of Origin
China
Product details
3.0V Voltage Reference, Diodes Inc
Voltage References, Diodes Inc
Click here to find out more
View all in Voltage References
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
Product Type
Voltage Reference
Package Type
SOT-23
Reference Voltage
3V
Reference Type
Initial Accuracy
±1 %
Temperature Coefficient
30 ppm/°C
Mount Type
Surface
Topology
Shunt
Output Current
15mA
Pin Count
3
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
3.04mm
Height
1.02mm
Standards/Approvals
No
Series
LM4040
Automotive Standard
AEC-Q100
Output Type
Country of Origin
China
Product details