Deutsch, DRC Automotive Connector Female Black Cable 70 Way DRC16-70SA
RS Stock No.: 304-779Brand: DeutschManufacturers Part No.: DRC16-70SA
brand-logo
View all in Automotive Connectors
Technical Document
Specifications
Brand
Deutsch
Product Type
Automotive Connector
Number of Contacts
70
Gender
Female
Current
13A
Number of Rows
5
Mount Type
Cable
Series
DRC
Colour
Black
IP Rating
IP68, IP6K9K
Diameter
1.59mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
36.06mm
Depth
41.73mm
Standards/Approvals
SAE J2030, UL-94
Width
103.99mm
Housing Material
Polyphenylene Sulphide Fibreglass
Country of Origin
Mexico
Stock information temporarily unavailable.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Brand
Deutsch
Product Type
Automotive Connector
Number of Contacts
70
Gender
Female
Current
13A
Number of Rows
5
Mount Type
Cable
Series
DRC
Colour
Black
IP Rating
IP68, IP6K9K
Diameter
1.59mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
36.06mm
Depth
41.73mm
Standards/Approvals
SAE J2030, UL-94
Width
103.99mm