Cornell-Dubilier 15000μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - SLPX153M050H4P3
RS Stock No.: 744-1177PBrand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: SLPX153M050H4P3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
15mF
Product Type
Capacitor
Voltage
50 V
Construction
Cylindrical Can
Height
45mm
Polarity
Polar
Length
45mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
35 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
8.2 A
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Width
35 mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
0.03Ω
Series
SLPX
Automotive Standard
No
Product details
Cornell-Dubilier SLPX Series
Features and Benefits:
3000 h ripple load life at rated voltage
Small case size with high capacitance
Suitable for switching power supplies
10 mm lead spacing
High ripple current
Cost effective
22 mm to 35 mm diameter
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
Specifications
Capacitance
15mF
Product Type
Capacitor
Voltage
50 V
Construction
Cylindrical Can
Height
45mm
Polarity
Polar
Length
45mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
35 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
8.2 A
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Width
35 mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
0.03Ω
Series
SLPX
Automotive Standard
No
Product details
Cornell-Dubilier SLPX Series
Features and Benefits:
10 mm lead spacing
High ripple current
Cost effective
22 mm to 35 mm diameter