Broadcom HCPL-4200-000E DC Input
RS Stock No.: 547-4175Brand: BroadcomManufacturers Part No.: HCPL-4200-000E
brand-logo
View all in Optocouplers
Technical Document
Specifications
Number of Channels
1
Input Current Type
DC
Isolation Voltage
3750V ac
Logic Output
Yes
Product details
4mA-to-20mA Current-Loop, Avago Technologies
Data line transmission, with high noise immunity between electronic equipment, is achieved by using these 20mA current loop transmitter and receiver optocouplers for typical distances up to 9km.
4mA-to-20mA Current-Loop Communication
You may be interested in
View all in Optocouplers
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
Select packaging type
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Number of Channels
1
Input Current Type
DC
Isolation Voltage
3750V ac
Logic Output
Yes
Product details