Bourns PTVS1-190C-TH 1-Element Bi-Directional TVS Diode, 2-Pin Surface Mount
RS Stock No.: 194-5664Brand: BournsManufacturers Part No.: PTVS1-190C-TH
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Brand
Bourns
Direction Type
Bi-Directional
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Minimum Breakdown Voltage Vbr
200V
Mount Type
Through Hole
Package Type
Surface Mount
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
190V
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
ESD Protection
Yes
Maximum Peak Pulse Current Ippm
1kA
Clamping Voltage VC
227V
Maximum Operating Temperature
125°C
Number of Elements per Chip
1
Standards/Approvals
No
Series
PTV
Length
10mm
Height
8.5mm
Automotive Standard
No
Country of Origin
Philippines
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
sticker-1112
sticker-1112
Specifications
Brand
Bourns
Direction Type
Bi-Directional
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Minimum Breakdown Voltage Vbr
200V
Mount Type
Through Hole
Package Type
Surface Mount
190V
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
ESD Protection
Yes
1kA
Clamping Voltage VC
227V
Maximum Operating Temperature
125°C
Number of Elements per Chip
1
Standards/Approvals
Series
PTV
Length
10mm
Height
8.5mm